Utwory Konstantego Gorskiego zabrzmią w Legionowie i Gdańsku

Autor:
Grzegorz Seroczynski
Data publikacji:
27 lipca, 2024

28 lipca 2024 r. (niedziela) o godz. 16:00 w Kościele Świętego Ducha w Legionowie przy ul. Ks. J.Schabowskiego 2 w ramach XIX Legionowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Fantazję organową f--moll wykona Krzysztof Lukas (Organista urodzony 28 czerwca 1974 r. w Hawirzowie. „Naukę gry na organach rozpoczął w Szkole Muzycznej II st. w Rybniku w klasie organów Władysława Szymańskiego. Studia w tym zakresie odbył w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem Juliana Gembalskiego, które ukończył w roku 1998. Następnie, jako stypendysta m.in. Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD), kontynuował studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie organów Jona Laukvika, uzyskując dyplomy "Künstlerische Ausbildung" w 2001 roku oraz "Solistenklasse" w roku 2005. Studiował ponadto teologię na uniwersytecie w Tybindze (2004-2006). Stopień doktora sztuki muzycznej uzyskał w 2013 roku na podstawie rozprawy o tempie rubato w muzyce organowej, a w roku 2020 nadano mu stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie instrumentalistyka (po ukazaniu się płyty CD Północnoniemiecka szkoła organowa i Johann Sebastian Bach).
Swoją edukację uzupełniał też na licznych kursach mistrzowskich u niemal wszystkich najwybitniejszych organistów europejskich. Szczegolne znaczenie miały dla niego konsultacje z Tonem Koopmanem i Guy Bovet’em.
Zdobył I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumi (1997), na Międzynarodowych Konkursach Organowych w Bad Wimpfen w Niemczech (1998), "Nicolas de Grigny" w Bitche we Francji (2001), na konkursie Premio V. Bucchi w Rzymie (2001), I nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w Mondaino we Włoszech (2006). Zdobył także drugą nagrodę na konkursie im. F. Schuberta w Ovadzie we Włoszech (2001) i II nagrodę ex aequo na II Międzynarodowym Konkursie Organowym im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie (2001).
Kilkaset koncertów z jego udziałem odbyło się w większości krajów europejskich, w północnej Afryce oraz w Azji. Do najważniejszych występów Krzysztofa Lukasa należą koncerty w Wiedniu (katedra Św. Stefana, Radiokulturhaus ORF, koncert transmitowany na żywo przez radio ORF), Londynie (Westminster Cathedral, The Temple Church, Manoukian Cultural Center), Norymberdze (Meistersingerhalle), Bolonii (Bazylika Św. Antoniego), Jokohamie (Minato Mirai Hall), Tokio (Lilia Hall), w Algierze (Notre Dame d’Afrique).
Dokonał nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Austrii, we Włoszech i na Słowacji. W 2008 ukazała się jego pierwsza płyta solowa, nagrana na organach Paula Berschdorfa w Wodzisławiu Śląskim.
Od 2007 był jest asystentem Juliana Gembalskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie pełni tam funkcję adiunkta oraz kierownika Katedry Organów i Muzyki Kościelnej; prowadzi zajęcia z organów głównych, kameralistyki, realizacji basso continuo, nauki akompaniamentu oraz liturgiki. Od 2017 roku sprawuje opiekę nad Kołem Naukowym Organistów katowickiej Akademii Muzycznej. Zorganizował w tejże Akademii sympozjum naukowe "Północnoniemiecka szkoła organowa oraz Johann Sebastian Bach" (2015); jego pokłosiem jest zbiór artykułów pod redakcją Krzysztofa Lukasa (Katowice, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, 2017). Niejednokrotnie zapraszany był do prowadzenia kursów i seminariów w Europie oraz w Azji poświęconych interpretacji muzyki organowej. W 2015 roku nakładem wydawnictwa AM w Katowicach ukazała się jego książka Tempo rubato i modyfikacje tempa w materiałach źródłowych z lat 1730-1930 w kontekście współczesnej praktyki wykonawczej (ISBN: 978-83-938628-6-3, 978-83-85679-94-3).
Krzysztof Lukas pełni funkcję organisty w luterańskich parafiach dzielnicy Feuerbach w Stuttgarcie”).
Za: https://www.polmic.pl/pl/encyklopedia/osobowe/l/lukas-krzysztof .





30 lipca 2024 r. (wtorek) o godz. 20:00 w Archikatedrze Oliwskiej przy ul. Bp. E.Nowickiego 5 w Gdańsku-Oliwie. W ramach 67. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie wykona ją Władysław Szymański (w latach 1975-78 studiował muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie w latach 1978-83 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki. W tej samej uczelni ukończył także Podyplomowe Studium dla kapelmistrzów orkiestr dętych. Doskonalił się na mistrzowskich kursach gry organowej u prof. F. Peetersa w Belgii i prof. L. Rooga w Austrii. Od 1985 roku - wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1979 roku jest organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach. W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska. W październiku 2009 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego a w czerwcu 2015 tytuł profesora sztuk muzycznych. W latach 2008 - 2016 był dziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach a od września 2016 r. sprawuje funkcję jej Rektora. Odznaczony brązową odznaką Gloria Artis. Jako koncertujący organista występował poza Polską w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczach, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrywał dla radia i telewizji. Nagrał trzy płyty CD na zabytkowych, XIX wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. W 2003 roku wygłosił wykład w Hochschule für Musik w Düsseldorfie na temat organów i muzyki organowej na Górnym Śląsku. W ramach działalności naukowej jest autorem wielu publikacji na temat organów i muzyki organowej. Wielokrotnie wygłaszał odczyty i wykłady na renomowanych konferencjach muzykologicznych. Jest jurorem w konkursach organowych i kompozytorskich. W. Szymański jest także kompozytorem, autorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. W tej dziedzinie dwukrotnie otrzymał wyróżnienia na konkursach kompozytorskich: w 1983 roku za Toccatę na dwa fortepiany i w 1985 roku za Hymn na organy. Jego kompozycje wykonywane były w znaczących ośrodkach muzycznych: Berlinie, Warszawie, Genevie, Turynie, Londynie, Helsinkach, Lahti, Sztokholmie, Pradze, Valencji, Wiedniu. Jest jednym z inicjatorów i dyrektorem artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki odbywających się od 1991 roku.

Za: https://am.katowice.pl/akademia/informacje/szymanski-wladyslaw-403










All Rights Reserved
e-mail: TMKG.zarzad@gmail.com
tel. 
+48 575 513 166
 +48 22 612 92 77
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram